Mistrovství ČR družstev starších žáků v rapidšachu OMEGA plus OPEN

 

Stručné hodnocení:

Být trenérem v žákovských kategoriích je pěkná, ale náročná práce. Ještě ošidnější je stanovit výkonnostní cíl. Přesně tuhle chybu jsem letos udělal.

V letošním roce zaznamenal chrudimský mládežnický šach velký skok. V kroužcích se nám objevilo více jak 30 hráčů. Ještě 14 dní před turnajem jsme koketovali se 3 týmy, což by bylo nevídané. Bohužel se pomalu začaly množit omluvenky z jiných sportů, rodinných oslav a jiných volnočasových aktivit. Nakonec jsme složili 2 týmy A B, už bez náhradníků a v pátek se k nám štěstěna definitivně obrátila zády, kdy ze zdravotních důvodů odmítl hrát Kuba Odstrčil. Volného hráče se nám již sehnat nepodařilo, takže B bojovalo v 5.

Družstvo A tvořili již „mazáci“ hráči se zkušenostmi ze soutěží dospělých i medailisté z žákovských soutěží. Zimmermann, Straka, Bujnoch, Ždímal, Žák a Drahošová Aničika. Matěj Žák je dokonce krajský přeborník ve své kategorii. Takže očekávání bylo relativně vysoké.

Před turnajem jsem vyhlásil útok na rekord v počtu vítězství. Doposud se podařilo našemu týmu zvítězit 3x, takže 4 vítězství by byl opravdový úspěch. A hned první kolo s Lokomotivou Brno vypadalo na velké překvapení. Po cca 10 minutách pozice na šachovnicích říkaly, že vyhrajeme 4:2. Bohužel ……. to nedopadlo. Děcka bojovali, ale na tomto turnaji vyšla snaha na prázdno. Nakonec z velkého snažení bylo 67 místo. Jedno vítězství a dvě remízy prostě na víc nestačili.

Družstvo B tvořili začínající hráči. Rubek, Šára, Veverka, Mrkvička a Drahošová Žofinka. Na to, že to byl jejich první velký turnaj hráli, co uměli i soupeři několikrát ocenili jejich snahu. Za zmínku stojí hra malého Martina Veverky, sice do výsledků připsal jen jeden bod, ale trápil soupeře. Družstvo nakonec uzavřelo startovní pole na 73 příčce.

Co říct závěrem? No snad jen přání, aby dětem vydržela chuť hrát šachy a pochopili, že šachy jsou „kruté“ ale spravedlivé.

 

V Chrudimi: 27. 5. 2024

 

Vypracoval: Kokeš