Po posledním fiasku v Ústí jsme očekávali podobný průběh i v zápase s Mýtem. A skutečně, hosté aspirující na postup přijeli až na Tomáše Trhala s tím nejlepším co měli. My jsme také nebyli úplně marní. Očekával se tedy tuhý boj, obzvláště ze strany hostů. Nám už o nic nešlo.

Nejprve dali po šesti tazích za půl hráči na druhé desce a nebylo žádných námitek. Když se člověk necítí na nějaký extra mentální výkon, nemá cenu to tlačit. Remízu nabízel i Jára na páté desce, ale soupeř si chtěl zahrát a tak se pokračovalo. Pavel Němec nyní trénuje se svými svěřenci oběti figury na e6 a f7 podle Michaila Tala. Dle svého vyjádření mu těch třicet instruktážních partií moc pomohlo a v duchu bývalého mistra světa obětoval v sicilce jezdce na e6. Tom Veselý zahrál ve velkém stylu a obětoval pozičně kvalitu s výbornými vyhlídkami. Na posledních třech deskách se to mlelo, stejně tak na jedničce kde byly opačné rošády s pěšcovými nástupy. Výsledek zápasu se nedal predikovat.

Po dvou a půl hodinách zvítězil Pavel. Jeho oběť jezdce se nedala dost dobře přijmout a svého soupeře takticko-pozičně rozebral. Nedlouho potom se urodila remizka na pětce, když Jára s přehledem udržel pozici. Vedeme tedy 2:1. Na první šachovnici byl bílý postupně přehráván a i když udržoval taktickou rovnováhu, tak jeho pozice se postupně horšila. Nakonec bílý po třech hodinách hry kapituloval v beznadějné koncovce. Do časové kontroly je tedy vyrovnáno.

Po časové kontrole vítězí Tom, když i v nestejnobarevných střelcích uplatnil své pěšce a zakončil tak úspěšně výbornou partii. Pěšce méně měl Zbynďa, ale koncovku v pohodě udržel, takže vedeme tři a půl ku dva a půl bodu.

Rozčísnout to tedy měly zadní šachovnice. Honza získal sice v sicilce černými kvalitu za pěšce, celou partii se však bránil a bílý měl dostatečnou iniciativu. Místy to i vypadalo, že bude bílého jezdec lepší než jeho věž. To se však nestalo, náš hráč našel cestu k aktivitě a partie skončila remízou. Bob měl náročnou partii, bílými figurami hrál ten svůj zahajovací systém. V partii se postupně měnil poměr materiálu, černý měl věž a pěšce, Bob dvě figury. Nakonec se zachraňoval hostující hráč věčným šachem. Pro nás tento půlbod měl cenu zápasové výhry 4,5:3,5.

Naše vítězství ovšem zdramatizovalo boj o čelo tabulky a určitě potěšila ústeckoorlické borce. Dvě kola před koncem vede Mýto o dva body před Ústím. Navíc se oba celky utkají v posledním kole a pokud tedy za tři týdny neztratí, čeká nás epický boj o druhou ligu. Ať postoupí ten lepší!