Do Litomyšle jsme vyrazili s přáním udělat poslední krok k záchraně. Věděli jsme, že tým na druhém místě tabulky nebude snadné porazit a tak kapitán sehnal docela dobrou sestavu, poprvé nastoupil Honza Řezníček. Sestava byla vyztužena též Tomem Veselým. Cestování bylo snadné, žádná dálava, sněhu poskrovnu.

 

Začalo se přesně v deset hodin, rozehráno bylo standardně. Jen první šachovnice jaksi zaexperimentovala v zahájení a dostala se již po sedmi tazích do svízelné pozice. Jinak nikdo z našich nestál špatně. Robík, Slávek a Honza Řezníček hráli na jistotu. Pavel černými Najdorfa, Honza na osmičce měl taky aktivní pozici, Zbynďa s Tomem pevnou jistotu.

Po hodině hry dal za remis Honza Řezníček ve zcela vyrovnané pozici. A pak byla všude přetlačovaná. Pozice černého na jedničce byla již hodně špatná. Výhodičku měl Honza na osmičce, když se dostal ke své nátlakové hře. Věřili jsme ve třetí desku, kde Pavel znal sicilská schemata. Takže lehký odhad byl naše těsná výhra. Soupeři byli tuzí jako houžev a než je polknete tak je musíte desetkrát přežvýkat.

Uběhla další hodinka a půl a Pavlík už měl vyhranou pozici s materiálem více. Soupeř cosi obětoval a nevyšlo mu nic a náš borec měl v součtu dámu více. Ale hrálo se dál. Za remízu dal Robík opět ve zcela vyrovnané pozici. Honza na osmičce svou aktivitu převedl do útoku na soupeřova krále, který úspěšně završil a soupeř se musel vzdát. Zbynďa, Tom a Slávek se snažili seč mohli přetlačit své soupeře z rovných pozic. Navíc situace černého na první desce už byla vyloženě zoufalá a před rozpadem pozice ho mohla zachránit pouze oběť kvality. A skutečně soupeř vyměnil svého výsostného koně za průměrnou věž. Stále to vypadalo na těsné vítězství, když Pavel byl jasně vyhraný a jednička prohraná. U zbytku jsme předpokládali remis a vyšlo by to.

Na trojce se bílý konečně vzdal s dámou méně, když podle vlastního vyjádření nechtěl trápit našeho hráče. Já to vidím spíš jako projev neúcty k soupeři, přeci jen je trochu divné tahat pozici s dámou méně proti hráči formátu Pavla Němce, ne? Slávek po mnohatahovém lavírování dostal svého jezdce na skvělé pole d6 a to mu vyneslo kvalitu a vyhranou pozici. Začalo se blýskat na lepší časy. Zbynďa zkoušel svého soupeře v koncovce a získal dokonce figuru, bohužel rychlí soupeřovi pěšci zajišťovali rovinu. K aktivitě se dostal i Tom a přešel do dámské koncovky s pěšcem více. Na jedničce se děly věci. Bílý nezvládl vyhrát vyhranou partii a vrátil soupeři zapůjčený materiál, navíc přešel do výrazně horší koncovky. Zde se zápas definitivně zlomil a naše vítězství bylo jasné. Vedeme tři jedna a nikde nejsme horší.

Závěr byl ještě trochu dramatický, i když šlo již jen o skóre. Slávek vyhrál vyhranou koncovku, jeho materiál navíc rozhodl. Zbynďa přes ohromnou snahu nezdolal svého soupeře a partie skončila remízou. Na jedničce za vyrovnaného materiálu černý demonstroval převahu střelce nad jezdcem a technicky vyhrál koncovku. Tom s pěšcem více, ale v objektivně rovné pozici odmítl remízu aby za pár tahů dostal studiový mat do kterého si sám nalezl. Trochu škoda, šest ku dvěma bez prohry by vypadalo lépe. Ale bereme i pět a půl.

Pravděpodobně jsme se tak zachránili v soutěži, možná ještě bodík navíc by se šiknul kdyby z druhé ligy sestupovalo povíce týmů do našeho kraje. To už je jen detail.