Vytisknout

 Tuto neděli vypukla další sezona a naše účinkování v druhé nejvyšší soutěži družstev. Oproti loňsku nám chyběl v sestavě skvělý Péťa Hába, kterého na první desce nahradil Míša Novotný. Další posilou je chrudimský odchovanec Jakub Půlpán. Zbytek družstva je beze změn a doufejme že po celou sezonu i v dobré náladě.

 

Kapitánskou pásku pro tuto sezonu převzal od Pavla Němce Bajna.

Hned v prvním kole došlo na derby s Rychnovem, podobně jako minulý rok s Pardubicemi. Soupeř dorazil v nejsilnější možné sestavě s polskými hosty a jen na poslední desce nastoupil místo zraněného Slawomira Machlowského Josef Novotný. My jsme se museli na nejdůležitějším místě obejít bez Myšáka, který byl na svatbě své sestry.

 

Celkem rychle a ve vyrovnaných pozicích skončily partie na první, třetí a sedmé desce. Marian a Vráťa udrželi na uzdách své silné soupeře. Stejně tak Robík. Zkušeně zavěsil Pavel Němec, když bílými v caro-kannovi využil oslabenu pěšcovou strukturu soupeře a následně demonstroval převahu jezdce a dámy nad dámou a střelcem. Tím se vyčerpaly naše bílé figury, ale vedeme 2,5-1,5. Otázkou bylo, co pořídíme černými.

 

Tomáš Trhal nevyužil zavináčovitého zahájení svého soupeře, postupně byl ve střední hře zatlačen do zadních pozic a přehrán. Téměř zároveň prohrává na čtvrté desce i Jakub, když odmítl soupeřovu nabídku remízy ve vyrovnané pozici. To je naprosto v pořádku, Jakub u nás nehraje aby dával partie v patnáctém tahu za remízu, ale aby získával šachové zkušenosti. A od kapitána dostal k nabídce správné instrukce-ať se rozhodne sám podle pozice. Faktem je, že po odmítnutí půlky následovala série slabších tahů, jež vedly do svízelné pozice černého. A Péťa Kačírek je silný hráč, žádné ořezávátko nebo dodavatel laciných ELO bodů, takže najednou je skóre obrácené a prohráváme 2,5-3,5.

 

Naštěstí Radek na šestce přehrává Martina Šmajzra. Tomu se nepodařilo vylepšit zahájení z partie se Štěpánem Žilkou, Radek získal pohodlnou hru, prostorovou převahu a útok na krále. Martin na půlminutě nejprve ztratil pěšce a posléze celou partii. Je vyrovnáno, hraje se poslední partie na druhé šachovnici.

Náš nejzkušenější hráč hraje jak jinak dynamickou partii, kterou nakonec získává ve svůj prospěch. Zdenda je prostě borec na konec, podobným způsobem rozhodl proti Pandě i před dvěma lety.

 

 

Slavíme tedy úvodní velmi důležitou výhru. Nic nepotěší tak, jako tři body v prvním zápase. Věřím, že v podobném trendu budeme pokračovat. V podstatě rozhodlo, že jsme udrželi černé figury.

Méně potěšující zpráva je, že naše oblíbená restaurace Sport, kam jsme chodili po zápase rozebírat partie změnila otevírací dobu. A tak jsme museli Na Kateřinu. Zápas byl sehrán velice rychle, za čtyři hodiny bylo vymalováno a vytříno.

Na hladký průběh zápasu dohlížel rozhodčí Jára Krys.