Chrudim-Grygov 2,5-5,5

 

V neděli nás čekal velmi silný z Grycova, který ještě v minulé sezoně hrál Extraligu. Byl jednoznačným favoritem a navíc přijel v téměř nejsilnější možné se čtyřmi mezinárodními mistry na prvních šachovnicích. My jsme nastoupili bez Zdendy, který je extrémně časově vytížen a bez Jakuba, který si dal oddech.

 

Zápas se z počátku nevyvíjel vůbec špatně. Po hodině hry jsme nestáli nikde vyloženě špatně, hlavně ve předu to vypadalo nadějně. Po dvou hoďkách se stále vyrovnaně bojovalo, nikdo nestál vyloženě na prohru. Na jedničce jakýsi dámský gambit, Marian měl na dvojce s Dejfem Kaňovským rovinu, Vráťa stál také pevně. Pavlík měl svou šidilku a Radek lámal bílými soupeřovu Francii. Robík pasivně, ale pevně, Tom se nechal trochu zatlačit a na osmé si vzal černý pěšce a nechal soupeři lepší pozici.

Jak už to bývá, síla družstva se prokazuje tak půl hodiny před časovou kontrolou. A tady se to začalo lámat. Ještě před tím regulérně remizoval Marian, pak se zbláznil černý na osmé a v přivyhrané koncovce to celé zahodil 0,5-1,5. Na sedmičce Tom nebyl pouze zatlačen, ale i přehrán a v beznadějné pozici kapituloval 0,5-2,5. Pavel má pěšce, ale technická realizace materiální převahy není jednoduchá. Robík dává v mírně horší, ale pevné pozici remis 1-3.  Vráťa na trojce měl v jednu chvíli velice nadějnou pozici, Richard Biolek starší však přesnou hrou na dámském křídle donutil našeho borce chybovat a už je to 1-4, v podstatě je po zápase. Myšák na jedničce sice velice hezky vyhrál nad Richardem Bolkem mladším, zároveň však Pavlík v časovce kazí lepší pozici s pěšcem víc a je to 2-5. Ještě dohrává kapitán a pokouší se bezvýsledně vyhrát koncovku proti izolovanému pěšci, takže podtrženo sečteno 2,5-5,5.

Objektivně jsme na silného soupeře dnes neměli. Absolutorium si zaslouží první čtyři desky, které hrály opravdu dobře a nemůžeme od kluků vepředu čekat, že budou rozhodovat zápasy proti mezinárodním mistrům. Podělala to sedmička a osmička, kde jsme mohli pomýšlet na bodový zisk jelikož soupeři byli papírově vyrovnanější. Nestalo se tak a do budoucna musíme nějak vymyslet lepší taktiku . Je jasné, že jsme byli v zadu trochu přemotivovaní a křečovitá hra na výhru pak přináší zklamání.