Záchranářským pracem jsme se začali věnovat v páté lize. Soutěž o deseti družstvech má podle Boba i tak jednoho sestupujícího a museli jsme proto v předposledním kole vyhrát, abychom měli jistotu udržení se v soutěži i příští rok.

Při vstupu do prostoru domácích nás přivítal puch linoucí se z jejich toalet. Chlapi proboha dělejte s tím něco! Pak se nás snažil kapitán domácích přesvědčit, že když mu nenastoupí hráč tak má kontumaci. My s Bobem jsme oponovali, že kontumaci mají i všichni hráči v družstvu pod ním. Nakonec se místo problémového hráče nanominoval sám a po zápase si pochvaloval, že vyhrál. My jsme si zase pochvalovali, že jsme vyhráli jako družstvo.

Zápas se pro nás od začátku vyvíjel dobře. Hezky a nadějně stál Honza Chvojka, když se na soupeřův královský gambit připravil. Martin měl od začátku také poziční plus, které přetavil v pěšce. Trochu se to nepovedlo Honzovi Krysovi, když jeho soupeř černými v sicilce natahal více než dobrou pozici a náš borec jen odrážel hrozby soupeře a bránil se. Velké plus měl i Vojta Hajšínek, když správně počítal a uzmul soupeři pěšce. Pan Sokol měl rovinu, dynamiku měl Zbynďa i Bob. Jednička nejasnost sama.

Po dvou hodinách, jako správný kapitán, vyhrál Bob, když svého mladého soupeře kombinačně přechytračil. Následná analýza sice ukázala, že to bylo trochu se štěstím, ale bod se počítá. Do problémů se začínal dostávat pan Sokol, Martin už měl pěšce dva, Zbynďa poziční plus. Na první desce černý nezvládl zahájení, dostal se do problémů a musel obětovat figuru za dva pěšce. Honza na pětce úpěl pod tlakem černého a Honza na trojce po hrubé chybě soupeře zaknihoval bod. Partii pokazil Vojta, když neviděl jednoduchou kombinaci, jinak mohl hrát na výhru. Chce to Vojto diagramy s 2-4 tahovými kombinacemi a trénovat taktiku! Nestavět to na šachovnici, řešit rovnou z diagramů. Každý den vyřešit 20-30 úloh, v létě si zahrát open v Pardubicích a na podzim jsi o třídu lepší.

Vedme 2:1, ale vypadá to na 4:4. Honza jen každým tahem oddaluje prohru, pan Sokol na ni již stojí. Martin je technicky vyhraný a Zbyněk výrazně lepší. Na jedničce udělal černý hrubou chybu, přišel o figuru a byl prohraný. V následujícím tahu mu však jeho soupeř laskavost oplatil a hrálo se dál.

Nakonec to pro nás dopadlo výborně. Pan Sokol sice prohrál, ale Honza svou partii udržel. První deska, Martin a nakonec i Zbynďa v koncovce nestejnobarevných střelců zapsali bod. 5,5:2,5 a účast v soutěži příští rok jistá. Tohle přesně jsme chtěli.