Vytisknout

Tři kola před koncem soutěže máme zdařile našlápnuto na sestup, ten ovšem nikdo z nás neřeší. Chceme si zahrát a pokud to bude příští rok krajský přebor, tak se svět nezblázní. Naši přátelé z Lanškrouna měli luxusních dvanáct bodů, což ovšem vzhledem k sestupujícím z extraligy,  prvních a druhých lig nemuselo stačit. Proto jsme tipovali, že přijedou v silné sestavě. Přijeli ovšem bez své první šachovnice, která trpěla covidovým onemocněním. My jsme měli už i Járu. Na osmé nastoupil Jarda.

Nebudu se moc rozepisovat o zahájeních. Po zápase jsem se však dozvěděl, že především junioři soupeře se na nás připravovali. A bylo to vidět na druhé a čtvrté šachovnici. Pavlík natahal ze zahájení zdánlivou rovinu, ovšem to minimální plusko v pozici měl, na dvojce čirá rovina, kterou se však černý pokoušel alespoň trochu oživit. Robík je v poslední době velice dobrý v dámském gambitu, Tomáš Pokorný je však zkušený hráč a držel rovnou hru. Slávek se dostal hned ze zahájení pod tlak a pokud se něj soupeř připravoval, tak to bylo znát. Jára hrál zahájení, kterému jsem nerozuměl, Ondra s Gabčou měli dynamickou rovinu a Jarda hrál proti izolákovi.

Asi po hodině hry nabídnul černý na dvojce remiz, která však nebyla akceptována. Slávkovi soupeř obětoval figuru a nevypadalo to s ním dobře. Pavel měl malé prostorové poziční plus, jinak to nikde nekoukalo jednoznačně a zápas mohl dopadnout jakkoliv.

Na dvojce nakonec po necelých dvou hodinách v ploché koncovce remis, stejně tak hezky to odremizoval Jarda na osmičce. Pavlovo malé poziční plus se změnilo na velké a také Jára v nepřehledné koncovce začal tahat za delší konec provazu. Gabča ztratila pěšce. Náročnou partii hráli Robík a Ondra.

Slávek prohrál, když jeho partii můžeme označit jako jednobrankovku, na dva dva vyrovnával Pavel, jenž hezky zrealizoval poziční převahu. Pak na pětce udolal svého soupeře Jára. Jeho partie nebyla triviální, hodně taktiky a počítání a v tom je dobrý. Do časové kontroly tedy vedeme tři dva.

Bohužel Gábina ztratila druhého pěšce a její partie byla ztracena. Ondra ve dvojsečné pozici přemýšlel jak obalamutit soupeře, ten byl však na výši. Tak nějak to vypadalo, že právě jeho partie rozhodne o konečném výsledku zápasu. Napínavě hrál Robík, který nejprve ztratil pěšce, aby ho za pár tahu dobral zpět. Pak měl dokonce i jednoho navíc, materiál byl už však hodně redukovaný.

Po časových kontrolách jsme sice vedli, ale celkově vypadal stav zápasu nerozhodně. A pak se začaly dít věci. Gabčin soupeř, který měl loženou koncovku se dostal na půlminutu. Značně znejistěl a nabídnul remis! Gábina samozřejmě přijala a tak nám spadnul půlbod do klína. Robík se pokoušel o výhru, ale nakonec z toho byla jen remis. Vedeme 4:3 a Ondra hraje na výhru, pokouší se dát mat. Jenže ten mu o tah nevyšel a tak je nakonec 4:4.

Po dalších výsledcích jsme sice mimo sestupové pozice, ale jen těsně. Navíc příště hrajeme s Polabinami, které jsou první a aspirují na postup. Takže tam budeme rádi, když nedostaneme osmičku a poslední zápas v Poličce již nic nevysvětluje.  Takže hola! hola!, čtvrtá liga volá. Bůh ochraňuj královnu.