Vytisknout

Po Koronavirové přestávce se odehrály poslední dvě kola 2.ligy skupiny D v sobotu a neděli 27.6. a 28.6. Po vzájemné dohodě kapitánů Pardubic a Chrudimě se předposlední kolo hrálo v Chrudimi 27.6. od 10 hodin. Naše „B“ jelo do Pardubic k reservě Rapidu, kde prohrálo 5:3 v soutěži PDŠS KP2Z. Takže jsme se nemuseli čtyři družstva mačkat pospolu! V Chrudimi jsme hráli ob jednu šachovnici. Domácí (hosté) nenastoupili k záchranářským pracím v nejsilnější sestavě a k tomu opory družstva Veselý a Sejkora dali partie rychle za remízu! Šachová bohyně Caissa se na ně za to rozhněvala a potrestala prohrou.

 Na první šachovnici zkušený IM Prandstetter přehrál bílými figurami v Sicilské obraně Tomáše Trhala.

Na druhé desce Pavel Němec bojoval s Janem Smutným. Ze zahájení se mu podařilo získat pěšce, ale soupeř přešel vynuceně do koncovky nestejnobarevných střelců, kteří by měly být zárukou remízi! Jsou ale výjimky a chrudimskému hráči se podařilo tuto partii vyhrát při stejném počtu pěšců! Soupeř mu ale musel několika nepřesnostmi pomoci. Tato partie se dohrávala jako poslední.

Na třetím postu Jiří Malivánek proti Pavlu Holáskovi obětoval pěšce za útok na krále! Třikrát nabídl remízu, ale Pavel bojoval. Snažil se otupit ostří útoku a realizovat pěšce k výhře. Útok sice odrazil, ale díky zablokované pozici a dvojpěšci neměl další šanci jak vyhrát a po 4 hodinách byla zaprotokolována remíza.

Na čtvrté šachovnici se soupeři Jaromír Krys a Tomáš Veselý rychle dohodli na remíze!

Na páté desce se Michal Trhal musel smířit s remízou, jelikož soupeř Josef Sýkora tradičně pozici natolik vysušil, že se s ní nedalo nic dělat.

Na šesté šachovnici jsme měli naše žhavé tělísko, bojovníka na život a na smrt, Bohuslava Kokeše. Hrál svoji oblíbenou variantu, ve které se lépe orientoval, než jeho mladý soupeř. Po pěkném závěru jsme šli do vedení!

Na sedmé pozici náš host z Hlinska Zdeněk Roušar tvrdě bojoval se zkušeným Tomášem Henningem. Tradičně si prošel svojí časovou tísní, kterou zvládl a mohl tak v klidu nabídnout remízu, která byla přijata!

Na osmé šachovnici se strhla nelítostná bitva mladíků Jana Chvojky a Martina Joukla, kteří spolu bojují již od dětských střevíčků v soutěžích mládeže! Při oboustraných útocích na krále byl úspěšnější chrudimský hráč! Konečný výsledek 5:3 znamenal pro družstvo Rapidu Pardubice sestup do KP1 PDŠS na příští sezónu!

V neděli 28.6. jsme na doma přivítali družstvo ŠK 1921 Zábřeh, který nutně potřeboval výhru nebo remízu, aby se v soutěži zachránil! Také jako Pardubice nenastoupili v nejsilnější sestavě, ale zato bojovali!

Na první šachovnici Pavel Němec se soupeřem Jiřím Zapletalem rozehráli Philidorovu obranu, která platí za pasivní obranu, ale celkem neprůstřelnou. Proto se domácí hráč rozhodl pro oboustrané rošády s rychlým nástupem na soupeřova krále. I soupeř se na opačné straně šachovnice snažil o něco podobného, byl však pomalejší! Bílému se podařilo přeskupit síly v podobě tzv. Horowitzových střelců a pomocí taktiky prolomil obraný val černého. Matový útok na obnaženého krále byl rozhodující.

Po dlouhé době se na druhé desce objevil Robert Hlaváček a se svým protivníkem Alešem Krmelou rychle zapsali remízu.

Na třetí desce hrál s bílými figurami Jiří Malivánek a ze zahájení vyšel s lepší hrou. Pomocí malé taktiky získal pěšce a když soupeř zopakoval chybu z památné partie Fischer-Spasskij a nechal si zatknou střelce na h2 pomocí pěšce g3, rychle zvítězil!

Na čtvrté šachovnici domácí Jaromír Krys přehlédl ztrátu kvality, ale naštěstí získal silnou dvojici střelců. Při oslabeném postavení svého krále Pavel Strašil dále neriskoval a dal partii za remízu. Vedli jsme 3:1 a další průběh na posledních šachovnicích dával naději, že zvítězíme!

Bohužel na páté desce Michal Trhal s kvalitou více velmi podcenil zoufalý protiútok Vladimíra Sohra na svého krále a uprostřed šachovnice dostal mat!! V závěrečné pozici měl sice věž navíc, ale mat všechno maže.

Naštěstí naše opora a kapitán Bohuslav Kokeš svého mladého soupeře přehrál. S kvalitou navíc si pohlídal proti šance Martina Blahy a i když realizace převahy trochu skřípěla, přece jen nakonec vyhrál. Vedli jsme 4:2 a soupeři museli na posledních dvou šachovnicích bezpodmínečně vyhrát.

Zdeněk Roušar měl prakticky pěšce navíc, když soupeř Tomáš Ptáček na opačném křídle měl dvojpěšce. Při realizaci převahy však, jako vždy, ztratil hodně času a v časovém presu pokazil co se dalo a partii nakonec i prohrál.

Na osmé šachovnici se již od začátku partie náš Bohumil Němec v Sicilské obraně velmi bránil tlaku Vincence, ale jako poslední hrající partii nakonec nezachránil! Takže vytoužených 4:4 hosté dosáhli, ale s velkou klikou!

Díky tomu sestoupil Lanškroun, protože měl nejhorší skóre při rovnosti tří družstev s 10 body, Žďár nad Sázavou, Zábřeh.

Je zajímavé, že v minulé sezóně s takovými hráči jako je Radek Bujnoch a Aleš Jedlička jsme málem sestoupili, tak v letošní, bez těchto dvou hráčů jsme se celkem bez problémů zachránili! Výměna kapitánů a energie nového kapitána Bohuslava Kokeše družstvu velmi prospěla!

Pavel Němec, zástupce kapitána, web chrudimského oddílu