Po letošním nešťastném sestupu našeho A družstva do krajského přeboru jsme se chtěli před novou sezonou trochu rozehrát. Kapitánování se ujal Slávek a podařilo se mu zajistit účast čistě chrudimských šachistů v mistrovství ČR čtyřčlenných družstev v Pardubicích. Sestava byla následující: Pavel, Robík, Tom, Jirka, Slávek, Bob. Sedmikolový turnaj je samozřejmě ošidný, neboť záleží na losu posledních dvou kol. Los je příznivý, zabodujete, jste nahoře. Los je nepříznivý a ve švýcarském systému jste odsouzeni k pozici daleko v pelotonu. Nasazení jsme byli 31. ze sto čtrnácti mančaftů a tak jsme v prvním kole očekávali soupeře „na rozehrání“.

 

 

1.kolo: Chrudim-Sedlčany, 3,5 : 0,5

 

Předpokládalo se, že nebudou větší potíže. Potíže byly, ovšem menší. Hned v zahájení odlovila třetí deska kvalitu, Pavlík na první se snažil pozičně přehrát carocan, Tom se bránil dámskou indickou v náročné pozici a Slávek pomalu přehrával svého mladého soupeře.

 

Trojka měla problémy se soupeřovou iniciativou, ale ta nebyla využita, Pavlík obětoval figuru za tři pěšce v koncovce, Slávek mohl dát trojtažec, Tom přiostřil. Vypadalo to na výhru.

 

Trojka vyhrála, když ještě odlovila soupeřova koně, Slávek dal mat o něco později a Pavlův soupeř překročil čas. Jedinou půlku zaznamenal Tom, když soupeř statečně vzdoroval.

 

 

 

2.kolo: Yamal-Chrudim, 4 : 0

 

No a v pátek ráno si s námi los pohrál, když nám přisoudil druhé nasazené Rusy, kteří měli na 1. a 3. desce bratry Potapovovi a na druhé IM 2500. My jsme nastoupili bez Toma, který měl pracovní povinnosti a za něj zaskočil Bob.

 

No, v zápase jsme si neškrtli, výkonnostní rozdíl byl propastný. Nejdéle vzdoroval Bob na čtyřce. Taková prohra jistě nepotěší, ale tady by jakákoliv půlka byla velkým překvapením.

 

 

 

3.kolo: Chrudim-Unichess E, 3 : 1

 

Odpoledne jsme pochopitelně dostali přijatelnějšího soupeře. Jenomže to od samého začátku vypadalo dost bledě. Pavlíkovi se nepovedlo zahájení a ze Skandinávské vyšel materiálově jakž takž, ale pozice a iniciativa byla na straně soupeře. Na dvojce byla popotahované v Meránské, Slávek a Bob popotahovali též.

 

Pavel se dostal na hranici prohry, dvojka obětovala figuru za dva pěšce a soupeře mačkala. Slávek a Bob rovina. Na výhru to nevypadalo.

 

Pak našel na jedničce Pavlův soupeř cestu k prohře, když přešel do prohrané pěšcovky, na dvojce soupeř překročil čas, kluci vzadu neprohráli a tak jsme se štěstím vyhráli.

 

 

 

4.kolo: Nymburk-Chrudim, 1,5 : 2,5

 

V sobotu jsme už byli opět s Tomem v sestavě a opět jsme měli papírově slabší soupeře. Těsnou výhru zajistil na trojce ve výměnné francouzské Jirka, když se soupeř ve strategicky náročné pozici bez dam neorientoval a zapsal nulu. A protože zbytek remizkoval, dostali jsme se opět na přední šachovnice a očekávali jsme zdatnější borce.

 

 

 

5.kolo: Chrudim-Moravská Slavia Brno, 0,5 : 3,5

 

Dostali jsme „po čuni“, jediný kdo zachraňoval čest byl na první Pavlík, který zajistil půlku. Za komentář ovšem stojí Tomova partie s velmistrem Blatným. V nestandardním zahájení Tom použil aktivní přístup na dámském křídle, soupeř se snažil ohrozit Tomova krále na královském. Oba soupeři už měli málo času, když se partie lámala. V jednu dobu už to vypadalo s naším borcem nedobře, ale vysmekl se, partii mohl několikrát zremizovat a v jeden okamžik měl dokonce loženou výhru! Jenže najděte to na půlminutě, že. Nakonec to Tom zahodil, ale partie to byla zajímavá a napínavá! Možnost porazit velmistra se nenaskýtá každý den. Škoda, všichni jsme drželi palce.

 

 

 

6.kolo: Žďár nad Sázavou A-Chrudim, 1 : 3

 

A byla tu poslední dvě kola. Volno si vzal Pavlík, zaskočil Robík. Ten bez problémů na první remizoval černými. Ovšem již po hodině vyhrál na trojce černý v Botvinikově variantě dámského gambitu, když velice dobře věděl, co hraje. Hezky vyhrál na čtyřce i Slávek, když chytře odlákal soupeřovy figurky na dámské křídlo, sám pak udeřil matově na královském. Vyhrát mohl i Tom, ale v nestejnobarevných střelcích přešel okolo rozhodujícího kombinačního motivu a nakonec tedy remis.

 

 

 

7.kolo: Chrudim-OAZA Praha A, 1,5 : 2,5

 

Na závěr výrazně silnější soupeř. Tomovi se nepovedla černými sicilská a soupeř získal silnou iniciativu s kombinačními motivy. Ani Slávek nehrál zahájení přesně, dovolil soupeřce obětovat kvalitu a nevypadalo to dobře. Robík ztratil pěšce, ovšem v dynamické pozici bez dam. Na trojce bílý nic nevytěžil, spíš se bránil.

 

Tom prohrál, když bílý nasadil hezký závěrečný kombinační motiv. Slávek byl též přehrán. Robík převzal iniciativu a jeho jezdci najednou nepříjemně zatápěli. Trojka vyrovnala a převzala iniciativu.

 

Robík vyhrál, když upředl matovou síť. Trojka to v časovce podělala a nadějná pozice přešla do prohrané. Ta nakonec skončila soupeřovým věčným šachem a tak jsme těsně prohráli.

 

 

 

Nakonec tedy čtyři výhry a tři prohry a celkové 45. místo.

 

 

 

Závěrečné hodnocení kapitána:

 

Co říci na závěr, když už všechno Jirka napsal. Snad jen to, že kapitán v důležitých momentech družstvo nepodržel a proto jsme tak trochu “nespravedlivě“ skončili, jak jsme skončili. Turnaj byl dobrou přípravou na novou sezónu, kde budeme bojovat o udržení v 2. lize. Sestava pro 3 nejvyšší soutěž vykrystalizuje během léta. Protože nečekáme žádné hvězdné posily a skoro všichni nás pasovali na horké kandidáty sestupu, nemáme co ztratit. Osobně věřím, že díky tomu bude naše hra oproštěna od zbytečného stresu a pověstné štěstíčko nás nenechá ve štychu .

 

 

 

Mějte hezký zbytek léta……

 

Slávek Kokeš