DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

Řešitelské okénko

Hlavní stránka

KP1, 2017/2018, 9.kolo, Chrudim-Vysoké Mýto "B", 4,5:3,5

 

Podruhé v sezoně nám chyběl kapitán, jenž si opět zahrál první ligu za Hradec Králové, ten se i díky jeho remíze udržel v soutěži i pro příští rok. My máme svou záchranu ve čtvrté lize již dávno vybojovanou a tak s pohodou a nadhledem sledujeme dění kolem. Bohužel kvůli chřipce na poslední chvíli odpadnul i Jára Krys (bacily jsou hrozně zákeřní) a musel nám vypomoci kapitán béčka Bob Němec. A jak se ukázalo, bez něj bychom to v neděli nedali. Bez svého nejsilnějšího hráče přijeli i hosté, Marian Sabol hrál pro změnu východní část první ligy za Rychnov nad Kněžnou.

 

Začnu od konce. Zápas skončil naším vítězstvím při sedmi remízách! Osobně jsem takový zápas ještě nehrál a průběh byl velice zajímavý. Jen se zmíním o tom, že partie na první, druhé, třetí, čtvrté a osmé desce nevybočily výrazně z rovnováhy a dříve nebo později skončili smírně. Trochu se zdržím svým komentářem u zbylých tří partií, kde na pětce hrál Slávek bílými draka, na šestce Zbyněk černými dámský gambit a na sedmičce Bob nějaký ten Colleho paskvil nebo co to bylo.

 

Vřele doporučuji přehrát si Slávkovu partii, kde to byl od začátku pěkný mazec. Bílý obětoval figuru za pěšce a útok, černý se vynalézavě bránil. Jednu dobu to vypadalo na miniaturku, pak se však Slávkův útok nějak zasekl. Černý přešel do protiútoku, hrozil matem na b2 a vůbec nebylo vidět jak z toho náš borec vykličkuje. Zbynďa si jel pohodovou rovinu černými v dámském gambitu, když tu najednou z čistajasna máme kvalitku více. Soupeř měl sice pěšce a dominantního koně a realizace převahy nebyla vůbec jednoduchá, tak nějak jsme ale věřili že to Zbyněk dá. Bob vyběhl na soupeře dámou, zničil mu rošádu, dámu pak vyměnil a bylo rovno. Nějakou dobu se nic nedělo, když tu najednou černý přehlédl v koncovce pěšce. Zde to vypadalo nadějně, dvě partie jsme měli přivyhrané a jedna nejasná.

 

A přiblížily se nám časové tísně. Zbyněk zašantročil pěšce a přešel do pozice, kdy s kvalitou více bojoval o holý život, navíc dostal nabídku remízy. Tu statečně odmítl a bojovalo se dál. Bob dovolil aktivitu protivníkova krále a už stál v koncovce výrazně hůře, když tu tvoří černý hrubku, přichází o figuru a o partii je rozhodnuto. Šestka nakonec končí remízou věčným šachem, co by se stalo kdyby z něj chtěl Zbyněk utéci? Jen další koncovková divočina možná s několika dámami. Věčný šach dává i Slávek a tak nám jedno vítězství zajistilo zápasovou výhru. Díky Bobe!

 

I po devátém kole jsme bez ztráty kytičky, v tabulce svítíme v zeleném poli, hezky se na to kouká.

 

TOP